Doména

Je to název, pod kterým lze na Internetu najít stránky,

ale používá se i pro připojení na FTP server a pro další věci.

Doména má různé řády

Doména je vždy nějakého řádu. Kolik slov oddělených tečkami obsahuje, tolikátého řádu je.

Pokud se o doméně mluví jen tak, automaticky se myslí doména 2. řádu.

Domény 1. řádu

Vypadají takto: czcomorgsk apod.

Těchto domén je jenom pár a rozhodují o nich různé instituce, rozdělují se na dva typy:

  • Generické: To jsou domény, které nepatří k žádnému národu, ale mají třeba nějaký jiný význam. Například com znamená jako komerční, org znamená organizace apod. Samozřejmě není pravidlem, že stránky pod doménou org musí být organizace, můžete si tam dát co chcete.
  • Národní: Tyto domény patří k nějakému národu, například k České Republice patří doména cz.

Domény 2. řádu

Vypadají takto: kava.czcokoliv.cz

To už jsou domény, které si může kdokoli zaregistrovat u registrátora nebo většina hostingů vám doménu zaregistruje sama. Problém je však sehnat dnes zajímavou doménu, která je volná.

Je doména volná?

Jestli je doména, o kterou máte zájem, volná, můžete zjistit třeba pomocí formuláře na MyDomain.cz.

Doména 2. řádu se musí platit. Platí se většinou ročně a platí se buď přímo registrátorovi nebo webhostingové společnosti, která vám jí zařizuje.

Domény 3. řádu

Vypadají třeba takto: listnate.stromy.cz

Říká se jim také jinak subdomény. Ty už jsou zadarmo a můžete si je vytvářet sami. Většinou to umožňuje webhosting přes nějakou Klientskou sekci. Stránky, které na subdoméně mají být se většinou nahrají do nějakého podadresáře na FTP.

Podívejte se na článek: CZ domény a vše kolem nich

Kde koupit doménu?

Doménu si můžete koupit buď na vlastní pěst přímo u registrátora domén (což je například domena.cz) nebo přes webhostingovou firmu.

Ač to možná nevypadá, koupit doménu u webhostingu je výhodnější. Nemusíte se o nic starat, nemusíte celkem nic vědět a doména bude stejně vaše, takže vám jí nikdo nevezme. Může být i levnější, protože webhostingová společnost jich nakupuje tisíce a má proto u registrátora lepší ceny.

Bohužel jsem se setkal i s tím, že si firma zaregistruje doménu na sebe. Na to pozor, protože doména vám pak nepatří. Jestli vám doména patří nebo ne, si můžete jednoduše ověřit, přečtěte si Jak zjistit, komu patří doména?

Kupovat doménu přímo u registrátora je samozřejmě možné, ale je to složitější, musíte mít už nějaké zkušenosti. U takové domény si pak nastavíte, aby směrovala na vámi vybraný hosting a vše bude fungovat.

Jak zjistit, komu patří doména?

Informace o majiteli jakékoli domény jsou veřejně přístupné, a tak je lze docela rychle zjistit. Najdete je u správce domén prvního řádu, což je pro české (.CZ) domény CZ.NIC a pro generické (nadnárodní, tedy .COM .NET .ORG) icann.org.

Podobné příspěvky