Hlavní stránka → Doména
test

Doména

Je to název, pod kterým lze na Internetu najít stránky,

ale používá se i pro připojení na FTP server a pro další věci.

Doména má různé řády

Doména je vždy nějakého řádu. Kolik slov oddělených tečkami obsahuje, tolikátého řádu je.

řády domény

Pokud se o doméně mluví jen tak, automaticky se myslí doména 2. řádu.

Domény 1. řádu

Vypadají takto: cz, com, org, sk apod.

Těchto domén je jenom pár a rozhodují o nich různé instituce, rozdělují se na dva typy:

Domény 2. řádu

Vypadají takto: kava.cz, cokoliv.cz

To už jsou domény, které si může kdokoli zaregistrovat u registrátora nebo většina hostingů vám doménu zaregistruje sama. Problém je však sehnat dnes zajímavou doménu, která je volná.

Je doména volná?

Jestli je doména, o kterou máte zájem, volná, můžete zjistit třeba pomocí formuláře na Hosting Blueboard.cz.

Doména 2. řádu se musí platit. Platí se většinou ročně a platí se buď přímo registrátorovi nebo webhostingové společnosti, která vám jí zařizuje.

Domény 3. řádu

Vypadají třeba takto: listnate.stromy.cz

Říká se jim také jinak subdomény. Ty už jsou zadarmo a můžete si je vytvářet sami. Většinou to umožňuje webhosting přes nějakou Klientskou sekci. Stránky, které na subdoméně mají být se většinou nahrají do nějakého podadresáře na FTP.

Schema platby za domenu

Pokud platíte doménu hostingové společnosti, tak ta ji stejně nakoupí u registrátora.

Kde koupit doménu?

Doménu si můžete koupit buď na vlastní pěst přímo u registrátora domén (což je například domena.cz) nebo přes webhostingovou firmu.

Ač to možná nevypadá, koupit doménu u webhostingu je výhodnější. Nemusíte se o nic starat, nemusíte celkem nic vědět a doména bude stejně vaše, takže vám jí nikdo nevezme. Může být i levnější, protože webhostingová společnost jich nakupuje tisíce a má proto u registrátora lepší ceny.

Bohužel jsem se setkal i s tím, že si firma zaregistruje doménu na sebe. Na to pozor, protože doména vám pak nepatří. Jestli vám doména patří nebo ne, si můžete jednoduše ověřit, přečtěte si Jak zjistit, komu patří doména?

Kupovat doménu přímo u registrátora je samozřejmě možné, ale je to složitější, musíte mít už nějaké zkušenosti. U takové domény si pak nastavíte, aby směrovala na vámi vybraný hosting a vše bude fungovat.

Jak zjisit, komu patří doména?

Informace o majiteli jakékoli domény jsou veřejně přístupné, a tak je lze docela rychle zjistit. Najdete je u správce domén prvního řádu, což je pro české (.CZ) domény CZ.NIC a pro generické (nadnárodní, tedy .COM .NET .ORG) InterNIC.

Nahoru

© Píše Jiří Zralý. Texty je zakázáno šířit bez písemného souhlasu autora. Texty průběžně dopisuji a upravuji. Pokud se vám něco nezdá nebo pokud máte nápad co tu chybí, napište mi na zraly@blueboard.cz

Přístupy:

Jsem spolumajitelem Hostingu Blueboard.cz. Texty na tomto webu se snažím psát obecně, ale občas uvedu odkaz na náš hosting. Věřím, že to není nijak ke škodě kvalitě obsahu.