Databáze MySQL

Říká se, že je to databáze, ale správně jde o databázový systém. Je to systém, díky němuž můžete ukládat všelijaká data a pak je číst nebo v nich hledat.

Na MySQL se napojíte většinou z PHP (skripty) a pak můžete pracovat s daty.

Databázový systém MySQL je zdarma a nabízí ho drtivá většina webhostingů. Běží hlavně na operačním systému UNIX nebo Linux.

MySQL je ideální pro malé databáze a pro učení se práce s nimi. Ale dokáže obsluhovat i obrovské systémy, já na něm s kolegou provozuji BlueBoard.cz a jede to. Pro zajímavost jedna z tabulek už má asi 1,7 GB.

Ovládání

Nejběžněji se MySQL ovládá a nastavuje skrz webové rozhraní, já znám tyto dva adminy:

  1. PHPMyAdmin Asi nejznámější a nejpoužívanější. Všechny hostingy ho nabízejí, klikáním tam vytváříte databáze, tabulky a další věci. Je tam spousta funkcí, které ani nebude potřebovat. Pro svou složitost je i dost pomalý.
  2. Adminer Velmi jednoduchý, velmi rychlý, obsahuje méně funkcí nebo jsou jinak šikovně skryty. Asi největší předností je, že je distribuován v jednom jediném souboru a tudíž si ho můžete sami nahrát na hosting (ke stránkám) a ovládat si tak databázi. Napsal ho v roce 2007 PHP guru Jakub Vrána.

Přihlášení do adminů

Po vás bude chtít vždycky položky HostJméno a Heslo. Tyto přihlašovací údaje vám poskytne webhosting buď hned nebo až si u něj nějakou databázi vytvoříte v nějaké jejich webové administraci.

Podobné příspěvky