Co je to webhosting?

Je to pronájem místa na serveru a několik dalších služeb k tomu. Hodně lidí si myslí, že platí za pronajatý prostor, ale platíte hlavně za jiné věci:

  • Aktivity, které musí dělat člověk, zaměstnanec webhostingové firmy (neustálý dohled, komunikace s klienty, administrativa, údržba HW a SW, apod)
  • Výpočetní výkon serveru
  • Datové přenosy

Prostor na disku je tedy skoro to nejlevnější, co vám hostingová firma pronajímá. Proto je dobré si uvědomit, že pokud máte k dispozici třeba 4 GB místa a využíváte pouze 200 MB, tak to není plýtvání vašimi penězi, protože většina částky jde hlavně na ty další služby. Webhosting by se dal rozdělit na několik skupin, já ho dělím na 4 druhy.

Zajímavost

Slovo webhosting nemá český ekvivalent, teda alespoň já žádný neznám. Proto se používá webhosting nebo zjednodušeně hosting i v Česku.

Rozdíl mezi webhostingem a doménou

Pokud chcete mít na webhostingu nějaké webové stránky, které by měly být dostupné na Internetu, je potřeba ještě další věc: doména.

Doména slouží k tomu, aby bylo možné webové stránky, které jste na hosting nahráli, na Internetu vůbec najít a zobrazit. Je to vlastně taková jmenovka. Pokud byste jí k hostingu neměli, nikdo by si vaše stránky nemohl na Internetu najít a zobrazit.

Srovnání webhostingů

Existuje několik webů, které se zabývají shromažďováním informací o českých webhostinzích, a tam si můžete najít ten pravý, který vám bude vyhovovat:

  • Hostingy.cz – aktuálně již nefunguje
  • Hostingy.net – rozsáhlá a aktualizovaná databáze

Podobné příspěvky