Multihosting

Co to je a jak to vlastně funguje? Pokusím se přiblížit základní rozdíly oproti klasickému hostingu.

Standardním hostingem se rozumí prostor na serveru + emaily pro 1 doménu 2. řádu – v tomto případě například blueboard.cz. Pokud chci více prezentací s odlišným obsahem (například pro e-shop) a chci mí každou na vlastní doméně 2. řádu, aniž bych musel platit pokaždé nový hosting, potřebuji právě multihosting.

Jak by to mělo fungovat?

Lidé se často ptají, jak přesně pak rozliší obsah domén, jaká jsou omezení či nevýhody. Řešení může být na každém hostingu různé. Například někteří poskytovatelé mohou za multihosting vydávat pouhé nasměrování více domén druhého řádu do jednoho tzv. virtuálního serveru jako aliasy, to ale to podle mě multihosting není. Já se pokusím vysvětlit, jak to děláme na Hostingu Blueboard.cz.

Webové stránky

Pokud si k hostingu objednáte další doménu, například bluehost.cz, dojde při její aktivaci ke změně adresářové struktury FTP. Objeví se adresáře odpovídající názvům jednotlivých domén včetně hlavní domény hostingu, například:

  • ..
  • blueboard_cz
  • bluehost_cz
  • domena3_cz

Původní přímo do hlavní složky hostingu umístěné stránky se přesunou automaticky, takže vy akorát nahrajete nové/další stránky do složky odpovídající další doméně.

Databáze MySQL

Většina hostingů dnes neomezuje množství databází, takže si můžete vytvořit samostatné databáze pro hlavní stránky i stránky na dalších doménách. Databáze mohou být pojmenovány podle názvu hlavní domény hostingu, ale to ničemu nevadí.

Emaily

U správného multihostingu by měla být možnost aktivovat si i na dalších doménách, kromě hlavní primární domény, samostatné emaily. Někteří poskytovatelé hostingu však nabízejí pouze možnost přesměrování/alias k hlavní doméně. To vás může omezit, pokud chcete mít schránky se stejným název na různých doménách multihostingu.

FTP

Hlavní účet FTP, který je zřízený při prvotní aktivaci hostingu uvidí všechny složky webů, pokud ale potřebuji pro další domény zřídit samostatný FTP účet, který nevidí do ostatních domén, neměl by být problém založit ho z klientské sekce hostingu.

Statistiky

Statistiky jednotlivých domén by měly být oddělené, abyste neměli pomíchané návštěvy na jednotlivé domény. Mohou mít ale společný login a heslo pro všechny domény.

Omezení

Aby multihosting fungoval, musí mít nějaká omezení. Zpravidla to je:

  • Velikost celkového místa na disku pro všechny domény (pozor na místo pro databáze, které může být někdy docela malé a musí se pak řešit příplatky)
  • Počet dotazů na databázi za hodinu
  • Omezení výkonu procesoru pro váš multihosting pomocí virtualizace (zpomalení stránek, pokud už máte více webů)

Vždy bývá samozřejmostí rozšíření těchto limitů za nějaké příplatky. I ty doporučuji nastudovat, protože je můžete v budoucnu potřebovat uplatnit.

Dobrá rada

Doporučuji vám si u každého hostingu, který multihosting nabízí, ověřit, jaká jsou jeho omezení. Pokud třeba hosting nabízí v rámci multihositngu neomezeně domén, je velmi pravděpodobné, že pokud tam rozjedete tři středně velké weby, začnou být pomalé. Je to logické, hostér vám nemůže vyhradit všechen výkon serveru, když platíte pouze za jeden hosting.

Podobné příspěvky