Nahrávání souborů na server pomocí FTP

Pomocí FTP můžete nahrát stránky na server.

Pomocí FTP klienta na vlastním počítači

FTP je zkratka File Transfer Protocol, což znamená Protokol pro přenos souborů. Je to tedy jeden ze způsobů, jak nahrát stránky na server a používá se k tomu většinou FTP klient. To je program, který umí používat FTP. Takový program vám běží na počítači a vy se díky němu připojíte na server a nahrajete tam svoje stránky.

Abyste se skrze tento program mohli na server připojit, musíte zadat parametry pro připojení. Jsou to:

  • Hostitel – to je název serveru, kam se připojit. Má většinou podobu ftp.nejakyserver.cz
  • Uživatelské jméno (login) – co to znamená jistě znáte
  • Heslo – také jistě znáte

To jsou údaje, které vám webhosting poskytne hned na začátku, když si ho objednáte a když začínáte. Na vás potom je sehnat si FTP klienta a začít s nahráváním stránek.

Zkušenost

Já mám letité zkušenosti s programem Total Commander. Je to zároveň souborový manažer a můžete se pomocí něj připojit i na FTP server. Ten se vám pak otevře v jednom ze dvou panelů a vy tam jenom přehráváte soubory. Je to docela přehledné a jednoduché. Napsal jsem návod, jak se s ním na FTP připojit.

Pomocí webového FTP klienta

Většina hostingů vám nabídne i odkaz na jejich tzv. WebFTP. Je to také FTP klient, který ale běží na webu a vy ho můžete použít odkudkoli a nemusíte nic instalovat na počítač.

Na této webové aplikace se přihlásíte jenom pomocí Loginu a hesla a pak můžete pracovat se soubory na serveru. Má to jednu velkou nevýhodu – blbě se tímto klientem nahrávají větší soubory nebo více souborů najednou. Doporučuji to spíše pro menší a nutné opravy.

Podobné příspěvky