Dostupnost webhostingů
Dostupnost znamená, kolik času bude váš web online – čili dostupný.
Každý samozřejmě chce mít svůj web online pořád (24 h denně). Ale i za dobrým webhostingem jsou jenom stroje a lidé a oboje není dokonalé. Z praxe jsem zjistil, že lze eliminovat výpadky (výpadek = nechtěné selhání stroje, člověka nebo připojení do sítě, které má za následek nedostupnost webu), ale servery je potřeba čas od času vyměnit za lepší nebo do nich přidat lepší součástku a v tuto chvíli musí být alespoň krátká odstávka (odstávka = plánované přerušení chodu serveru za účelem údržby).
Výpadek i odstávka znamenají, že váš web bude nedostupný.
Některé velké a velmi profesionální hostingové společnosti jsou schopny vyloučit i odstávky. Dělají to tak, že za běhu přemístí stránky na jiný server a ten původní pak mohou odpojit a opravit / vylepšit. Ale nic není zadarmo, takže takový hosting patří mezi ty dražší, tím myslím třeba nad 150 Kč měsíčně.
Jak se dostupnost měří
V první řadě se měří nezávisle. Pokud by si každý webhosting měřil svojí dostupnost, asi by to nebylo důvěrhodné měření.
Existují tedy určité nezávislé služby, které hostingy měří a pak zveřejňují výsledky a také třeba žebříčky hostingů podle dostupnosti. Takovou nejlepší českou měřící službou bylo asi měření dostupnosti od KýblSoftu, které aktuálně už nefunguje.
Ošidná „celková dostupnost“
Pokud na výše zmíněném měření uvidíte žebříček hostingů, řeknete si To je jednoduché, půjdu na hosting, který má nejlepší dostupnost. Ale pozor na to. Žebříček je složen podle celkové dostupnosti.
Představte si hosting, který měl v začátcích problémy a měl hodně výpadků, ale časem se vypracoval a zprofesionalizoval a nyní už nemá výpadky vůbec. Jeho celková dostupnost může tedy být třeba 99,75%, protože se v ní projeví ty chyby v začátcích. Dostupnost za poslení rok však může být 99,99%. Pro vás je samozřejmě důležitější ta za poslední období.
Sledujte také, jak dlouho je hosting měřen (kolik bylo měření provedeno). Pokud totiž měříte nějaký webhosting měsíc, může mít sice 100% dostupnost, ale určitě jí nebude mít za rok.
Pokud se opravdu chcete podívat jak je aktuálně hosting dostupný, klikněte si v tom žebříčku na Detaily a podívejte se jak je dostupný v posledních měsících.
Jaká je postačující dostupnost?
Dostupnost se udává v procentech. Webhostingy většinou zaručují nějakou minimální dostupnost, bývá to třeba 99,7%. U této záruky by měli ještě mít uvedeno, za jaké období to myslí.
Co si pod tím číslem představit? Zdá se to jako docela hodně, ale pokud je to dostupnost za rok, znamená to, že váš web nemusí fungovat 26 hodin v roce. Ale nebojte se, málokterý hosting má tak mizernou dostupnost v praxi. Podobně o tom píše i Yuhů.