Druhy webhostingů

Hosting bych na současném trhu rozdělil na 4 skupiny podle náročnosti:

Managed servery

Jde o typ webhostingu, kde si nepronajmete jenom kus místa na disku a k tomu pár služeb. Pronajmete si rovnou celý server a ta hostingová společnost se vám o něj stará. Stojí to ale řádově tisíce korun měsíčně (r. 2007).

Pro co se hodí

Je to způsob pro hostování nějakých velkých projektů, kde máte ohromnou návštěvnost a potřebujete mít všelijaká speciální nastavení toho serveru.

Kdo ho využije

Je to spíš pro profesionály, kteří si potřebují server nastvit jak chtějí a potřebují ho mít pro velký projekt celý pro sebe.

Klasický placený webhosting

Ten je asi nejrozšířenější. U nás ho nabízí mnoho firem, je to klasický pronájem místa na disku serveru a k tomu několika dalších přidružených služeb (např. e-mail). S hostingem se kupuje často i doména, velikost na disku bývá řádově jednotky GB a stojí desítky až stovky Kč měsíčně (r. 2007). Tomuto typu webhostingu jsem vyhradil celou stránku..

Pro co se hodí

Skoro pro všechno. Můžete na něm provozovat velmi jednoduché statické stránky nebo i velké webové aplikace. Je to hrozně různorodé a individuální, každý hosting nabízí trochu něco jiného. Hostovat na něm můžete většinu redakčních systémů, jako je WordPress, Drupal, nebo novou Joomla 4.

Kdo ho využije

Začínající i pokročilejší jednotlivci, firmy, prostě skoro každý.

Freehosting

Je to alternativa k placeným hostingům. Funguje stejně, akorát se neplatí. To však s sebou přináší spoustu nevýhod a omezení: Dostanete malý prostor, do stránek vám přidají ošklivou reklamu, často je hosting nedostupný

Pro co se hodí

Skoro pro všechno. Můžete na něm provozovat velmi jednoduché statické stránky nebo i velké webové aplikace. Je to hrozně různorodé a individuální, každý hosting nabízí trochu něco jiného.

Kdo ho využije

Začínající i pokročilejší jednotlivci, firmy, prostě skoro každý.

Online hosting

Nevím, jestli je to oficiální označení, ale já tak nazývám hostingy, které ovládáte přímo v nějaké webové aplikaci na Internetu. Je to poměrně mladý druh možnosti publikace stránek na Internetu, objevil se před několika lety (psáno v r. 2007). Stačí umět s myší, klávesnicí a umět psát v něčem podobném jako je Word.

Jenom se zaregistrujete v jejich systému a pak můžete rovnou tam vytvářet svoje stránky, dávat tam obrázky apod. Nemusíte umět HTML, CSS, ani ovládat FTP. Dokáže to skutečně každý.

Pro co se hodí

Pro velmi nenáročné statické prezentace, nelze tam psát třeba PHP skripty. Ideální je to na nějakou osobní prezentaci nebo zveřejnění vašich fotek apod.

Do této skupiny bych zařadil i tzv. blogovací systémy. Tam si můžete vytvořit svůj blog a také nepotřebujete nic zvláštního umět.

Kdo ho využije

Myslím, že hlavně lidé, kteří ani moc nemusí rozumět počítačům, stačí umět základy. Dále ostatní, kteří potřebují rychle založit nějakou webovou prezentaci s minimem námahy.

Podobné příspěvky